Poprawny dobór materiałów budowlanych - ściany zewnętrzne
Budowa własnego domu to bardzo poważna inwestycja, którą w zasadzie cały czas musimy nadzorować. Nasza rola zaczyna się zresztą znacznie wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem samej budowy, kiedy musimy między innymi wybrać odpowiedni projekt przyszłego domu. Na tym etapie będziemy też wybierać, jakie materiały budowlane zostaną użyte do budowy konkretnych elementów naszego nowego mieszkania. Mogłoby się więc wydać, że jest to całkiem błaha sprawa – wybierzemy „to co wszyscy” i będziemy mieli spokój. Okazuje się jednak, że tej sprawy nie można sobie ot tak zbagatelizować – tak jak w przypadku innych decyzji, tak również tutaj potrzebna jest przemyślana i rozsądna decyzja. Źle dobrane materiały budowlane mogą bowiem nie spełnić naszych oczekiwań, a w niektórych przypadkach nie będą one mogły zostać po prostu użyte przez budowlańców, co sprawi, że koniec końców wyrzucimy pieniądze w błoto. Nie mogąc pozwolić sobie na kolejne koszty, warto więc przeanalizować, jakiego rodzaju materiały budowlane spełnią nasze potrzeby i oczekiwania.
Zdaniem ekspertów, na niektórych rzeczach można oszczędzać, ale ogólnie nie powinniśmy tego robić, jeśli chodzi o budowę domu. W związku z tym trzeba stawiać na materiały wysokiej jakości i ze sprawdzonego źródła, aby w przyszłości nie mieć żadnych problemów – dzięki temu także nasz dom będzie mógł nam służyć przez lata. Tak jest w przypadku doboru materiałów pod ściany zewnętrzne – niezwykle ważny przecież element domu. Przy wyborze powinniśmy kierować się więc nie tylko samym kosztem, lecz przede wszystkim właściwościami konkretnych opcji – konieczne jest więc zasięgnięcie informacji, dzięki którym będziemy znać chociażby te podstawowe właściwości dotyczące poszczególnych materiałów budowlanych na ściany zewnętrzne. Tylko w ten sposób możliwe będzie dobranie takich materiałów, które koniec końców spełnią nasze oczekiwania. Wśród najpopularniejszych dziś opcji na materiał ścian zewnętrzny warto więc wyróżnić:
- pustaki ceramiczne,
- bloczki z betonu komórkowego,
- silikaty,
- cegły silikatowe oraz ceramiczne.
Zanim podejmiemy decyzje, poznajmy więc, w jakich sytuacjach sprawdzi się dany materiał.
Wciąż jedną z najpopularniejszych opcji pozostają pustaki ceramiczne – a to głównie dlatego, że sprawdzą się on zarówno wtedy, kiedy przy budowie ścian wymagana jest przede wszystkim wysoka izolacyjność termiczna, jak również wtedy, kiedy głównym zadaniem ścian ma być skuteczne i efektywne izolowanie dźwięków dobiegających gdzieś z zewnątrz. Z jednej strony pustaki – które powstają z materiałów naturalnych – świetnie izolują więc ciepło oraz hałas, ale z drugiej strony ich najpoważniejszą wadą jest fakt, że dość łatwo się kruszą, dlatego też trzeba być bardzo ostrożnym przy ich cięciu, a najlepiej robić to za pomocą odpowiednich narzędzi. Bloczki z betonu komórkowego to z kolei równie dobry izolator ciepła – z takich bloczków można zbudować nawet kilka warstw ściany, a dodatkowym ich plusem jest fakt, że są bardzo lekkie, dzięki czemu sama praca jest zdecydowanie łatwiejsza i wygodniejsza, na co wpływa również to, że takie bloczki są bardzo łatwe w obróbce. Nie są one jednak zbyt dobrym izolatorem akustycznym.
Silikaty jako materiał na ściany zewnętrzne
Inną opcją są też silikaty, które powstają z naturalnych surowców, a więc z wapna, piasku i wody. Bardzo dobrze izolują one wnętrze domu przed hałasem, a do tego znakomicie zbierają ciepło i w sposób stopniowy oddają to ciepło do otoczenia. Mają jednak nieco gorsze właściwości, jeśli chodzi o samą izolację termiczną pomieszczeń – ale w takiej sytuacji można przecież dodatkowo ocieplić dom poprzez warstwę izolacyjną ze styropiany czy wełny, dlatego też stosunkowo słaba izolacja termiczna silikatów nie musi być w tym momencie problemem.
Dużym plusem silikatów jest również fakt, że są odporne na szkodliwe działanie pleśni czy grzybów. Alternatywą są jeszcze cegły silikatowe lub ceramiczne, które wykorzystuje się przede wszystkim w roli elewacji dla naszego domu. W przypadku, gdy planujemy zamontować elektryczne rolety zewnętrzne musimy pamiętać, żeby uwzględnić to na etapie projektowania.