W jaki sposób mądrze kupować materiały budowlane?

W trakcie budowy domu przyjdzie nam podjąć wiele trudnych decyzji. Wszak jest to zapewne najpoważniejsza inwestycja w całym naszym życiu, dlatego też chcemy, aby wszystko było jak należy. Błędów należy się wystrzegać, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe – tym bardziej, jeśli nie mamy zbytnio doświadczenia. Ale to doświadczenie można przecież stopniowo zdobywać, podobnie zresztą jak i wiedzę – wystarczy tylko douczyć się w poszczególnych tematach, zebrać potrzebne informacje i przyswoić pewne dane.

Jest to niezwykle ważne, jeśli chcemy mądrze kupować materiały budowlane – mądrze, czyli w sposób rozsądny i taki, aby nasz dom zbudowany był z materiałów tylko dobrej jakości. Na nasze szczęście, mamy do czynienia z bardzo bogatą ofertą w różnych punktach sprzedaży, natomiast taniej nie zawsze znaczy lepiej. W wielu przypadkach trzeba bowiem dokładnie sprawdzić, za co tak właściwe płacimy i jakiej jakości są to materiały. Tak jak w przypadku innych dziedzin, tak i w budownictwie wyższe koszty zakupu oznaczać mogą wyższą jakość danego wyrobu.

Ale znów, najdroższe nie za każdym razem będzie oznaczało najlepsze. Wybór nieco tańszy materiałów wcale nie musi oznaczać, że stawiamy na znacznie gorszy produkt – niska cena może być efektem tańszego, ale równie skutecznego procesu produkcyjnego czy po prostu promocji lub też dużej dostępności danego wyrobu. W jaki sposób podejść więc do kupowania materiałów budowlanych? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że:

  • należy kupować jedynie sprawdzone produkty uznanych firm,
  • o nieznaną nam firmę warto zapytać znajomego bądź eksperta budowlanego,
  • dobrym pomysłem jest sprawdzenie różnego rodzaju certyfikatów i dokumentów wyrobów,
  • warto upewnić się, że pożądane przez nas materiały są legalne,
  • na niektórych materiałach budowlanych nie należy oszczędzać.

Jeśli nie słyszeliśmy o jakiejś firmie, ale widzimy materiały w super okazyjnej cenie to może być to podpucha – w takiej sytuacji warto sprawdzić informacje o danym przedsiębiorstwie, aby nie okazało się, że to co mamy zamiar kupić jest wyrobem o bardzo niskiej jakości.

Z tego też powodu dobrym pomysłem jest stawianie na znane i uznane firmy – często wiąże się to z nieco wyższym wydatkiem, ale przynajmniej mamy pewność zakupu i gwarancję wysokiej jakości wyrobów. O tą jakość możemy też zadbać, sprawdzając różnego rodzaju dokumenty związane z dopuszczeniem danego wyrobu do stosowania – mowa tutaj przede wszystkim o certyfikatach czy różnych aprobatach czy testach. Tego typu dokumentów nie znajdziemy jednak dołączonych gdzieś do wyrobu – żeby dokładnie je przeanalizować należy wystąpić do samego producenta, aby mieć pewność, że kupowane przez nas materiały nie narażają naszej inwestycji na niebezpieczeństwo czy zagrożenie zdrowia lub nawet życia.

Na jakich materiałach budowlanych nie można oszczędzać?

Istnieje oczywiście spora grupa materiałów, co do których można bez obawy postawić na te tańsze opcje, natomiast jeśli chodzi o te materiały, na których podczas budowy domu nie warto jest oszczędzać to dotyczy to głównie tego, co stanowi podstawę domu, a więc przede wszystkim fundamentów, ścian czy też izolacji.

To bowiem te właśnie elementy spełniają najważniejszą rolę dla naszego mieszkania i to one decydować będą o ostatecznej jakości budynku, jak również o tym, czy będzie on trwały. Zły dobór może skutkować na przykład tym, że w razie mocnego wiatru dojdzie do zerwania dachu, a my możemy stracić część lub nawet cały nasz dobytek – nie warto więc ryzykować, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo własne oraz naszej rodziny. Niezwykle ważne jest również, aby nie oszczędzać na systemach służących do ocieplenia ścian czy też na oknach – może to bowiem znacząco zaszkodzić nam, jeśli chodzi o ocieplenie domu oraz straty z tym związane. W związku z tym warto postawić na dobrej jakości kleje do izolacji, styropian o większej gęstości czy też szczelne okna, pamiętając przy tym, aby wszystkie oferty dokładnie przeanalizować i wybrać po prostu najlepszą możliwą opcję.