Santiago de Compostela – hiszpańskie miejsce święte

Choć z podróżami do miejsc świętych większości z nas kojarzą się głównie Włochy, inne kraje Europy także mogą pochwalić się posiadaniem równie ważnych punktów na mapie turystyki religijnej. W Hiszpanii jest to m.in. Santiago de Compostela, które już w średniowieczu stanowiło jeden z trzech największych celów pątnictwa – zaraz obok Rzymu oraz Jerozolimy.

Na uwagę zasługuje cel specyficzny pielgrzymowania do Santiago de Compostela. W podróż do miejsca związanego bezpośrednio ze św. Jakubem – jedynym z dwunastu apostołów i uczniów Jezusa Chrystusa, wyruszali ludzie wszystkich stanów, a ich celem była pewnego rodzaju resocjalizacja i odkupienie swoich win. Co ciekawe chęć odbycia pielgrzymki mogła wynikać z ich własnych intencji lub być nakazana sądowo.

Dziś tzw. Drogę św. Jakuba otaczają liczne schroniska przyjmujące podróżnych, a przy katedrze w Santiago de Compostela można kupić muszlę pielgrzymią, która jako symbol św. Jakuba stanowi znak rozpoznawczy pielgrzymów oraz pamiątkę z podróży.