Papieskie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompei

Bazylika w Pompei to kolejne miejsce silnie związane z kultem maryjnym. Pielgrzymi przyjeżdżają tu z całego świata, aby na własne oczy zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej Pompejańskiej i odmówić nowennę pompejańską – nazywaną też nowenną nie do odparcia. To właśnie ta nietypowa modlitwa, różniąca się od tradycyjnych nowenn m.

in. długością trwania przyciąga co roku do Pompei tysiące osób. Odmawia się ją aż przez 54 dni i dzieli na dwie części po 27 dni.

W pierwszej z nich znajdują się trzy nowenny błagalne, a w drugiej trzy nowenny dziękczynne. Celem modlitwy jest oczywiście wyproszenie różnego rodzaju łask. Swoje źródło nowenna pompejańska ma w objawieniu maryjnym – Matka Boska ukazała się chorej w Neapolu i nakazała jej, aby przez 54 dni odmawiała różaniec – przez pierwsze 27 dni błagała o uzdrowienie, a następnie tyle samo za nie dziękowała.

Nie był to jednak jedyny przypadek cudownego odzyskania zdrowia po odmówieniu nowenny. Tym samym w Pompei bardzo dynamicznie zaczęła rozwijać się religijna turystyka.