Impregnaty do ceramiki

Cegły oraz płytki, które są wykorzystywane jako okładzina są zwykle dostosowane do warunków, które będą musiały znosić. Odpowiednie procedury produkcyjne sprawiają, że tego typu materiały nie nasiąkają wodą i nie chłoną brudu. Oczywiście wiele zależy tutaj również od właściwego montażu.

Niezależnie jednak od klasy produktu i zapewnień producenta o jego odporności, warto pamiętać o impregnatach. Impregnowanie wzmacnia ochronę okładziny i jest wskazane praktycznie w każdym przypadku. Po co dokładnie impregnujemy? Najważniejszą funkcja impregnatu jest ochrona materiału przed wodą, czyli uzyskanie cech hydrofobowych.

Szkodliwe dla ceramiki może być jednak również promieniowanie UV czy kwasowe substancje znajdujące się w deszczu. Zimą powierzchnia może być też narażona na szkodliwe działanie soli. Przed wszystkimi tymi zagrożeniami płytki lub cegły uchroni właśnie impregnat.

Jego dodatkową zaletą jest to, że impregnowaną powierzchnię można znacznie łatwiej wyczyścić – zwykle wystarcza użycie wody. Na rynku dostępne są różne rodzaje impregnatów. Jaki wybrać do płytek podłogowych? Przede wszystkim taki, który nie będzie utrudniał ich użytkowania.

Zazwyczaj oznacza to wybór impregnatu, który nie sprawia, że płytki stają się śliskie. Z kolei w przypadku powierzchni pionowych należy pamiętać o tym, by impregnat pozwalał płytkom czy cegłom na oddawanie wilgoci. Ta może zbierać się zarówno powierzchniach umieszczonych na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz mieszkania – zwłaszcza w kuchni, łazience czy suszarni.