Blachodachówka w arkuszach i panelach

Blachodachówka jest bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju – i nie tylko. Szybko zrobiło się o niej głośno, gdy okazało się, że wygląda równie dobrze, jak tradycyjna dachówka, a jednocześnie jest znacznie tańsza. Blachodachówka jest najczęściej dostępna w arkuszach oraz panelach. Co to znaczy? Arkusze blachodachówki, do wykonania której wykorzystuje się również blachy nierdzewne, mają zazwyczaj szerokość nieznacznie przekraczającą 1 m, a ich długość może przekraczać nawet 8 m., choć dostępne są również mniejsze arkusze, np. około 1 x 1 m. Grubość blachodachówki oscyluje w okolic ½ cm. Arkusze wytwarza się z blachy stalowej i kilku warstw ochronnych. Na rynku dostępne są także blachodachówki z aluminium.

Rozwiązanie to sprawdza się tak dobrze pod kątem estetycznym, ponieważ arkusze blachodachówki są tak profilowane, by przypominały pokrycie tradycyjną dachówką. Niemniej jednak na rynku dostępne są różne wzory. Różnica polega przede wszystkim na ilości i wysokości fal blachodachówki. Zazwyczaj mierzą one około 40 mm, choć mogą przekroczyć nawet 60 mm a czasem mierzą jedynie kilkanaście milimetrów. Warto dodać, że wysokość przetłoczeń wpływa bezpośrednio na cenę blachodachówki. Wyższe fale oznaczają wyższą cenę, ale również większe usztywnienie materiału. Nieco inaczej prezentują się blachodachówki w panelach. Produkuje się je w formie długich „rzędów” dachówek. To znaczy, że jeden panel ma grubość jednej dachówki i imituje kilka dachówek ułożonych jednak nad drugą.

Zaletą tego rozwiązania jest jeszcze większa estetyka – panele po ułożeniu dają efekt bardziej zbliżony do tradycyjnej dachówki niż arkusze.